reklama

Otec II.

Otázka, ktorú si dnes kladiem, znie: akého Otca prišiel Ježiš zjaviť? Akého Otca v ňom videli jeho poslucháči a nasledovatelia? Prečo vôbec svojich učeníkov učil oslovovať Svätého Boha Otcom? Neznelo to snáď skoro ako rúhanie?

Písmo: A- | A+
Obrázok blogu
(zdroj: internet)

Ježiš musel byť vo svojom okolí známy ako akýsirebel, ktorý veľmi rád narúšal predstavy súčasníkov o Bohua o tom, ako má vyzerať vzťah s ním (a pravé náboženstvo).Hoci konal zázraky ako keby na počkanie – kadiaľ chodil, tak uzdravoval a oslobodzoval– hoci bol mnohými považovaný za Mesiáša a inými za proroka, nemal probléms porušovaním sabatu a iných náboženských pravidiel svojej doby.Prečo? Nebol to snáď najistejší spôsob, ako vyvolávať pochybnosti o tom,že je Mesiášom?

Zaujímavé na ňom taktiež je, že nemal tendencie sadostať medzi náboženskú elitu svojej doby. Ježiš nemal ašpirácie stať saprofesionálnym duchovným – farizejom či zákonníkom, ba ani šéfom synagógy.A od tohto „kléru“ ho jasne oddeľovali aj jeho vlastné postoje („Kto jebez hriechu, nech prvý hodí kameňom.“).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naopak, Ježišove postoje sa takmer vždy zdajúv jasnom kontraste voči postojom farizejov. Čítame o ňom, že plakal nadJeruzalemom (Lk 19,42; Jn 11,33), bolo mu ľúto zástupov, lebo boli ako ovce bezpastiera (Mt 9,36). Nevyhýbal sa „spodine“ svojej doby – prostitútkam, zlodejom,či colníkom (Mt 11,19), ba nemal ani problém uzdraviť sluhu stotníka okupačnejrímskej armády (Lk 7,9). V pohode „pokecal“ so Samaritánkou pri studni (Jn4) a v jednom z najznámejších podobenstiev si za hlavnú postavua vzor milosrdenstva taktiež zvolil Samaritána (Lk 10) – a to napriektomu, že Židia a Samaritáni boli dve hlboko znepriatelené skupiny. Neodsúdilani ženu prichytenú pri cudzoložstve (Jn 8). Kadiaľ chodil, narúšal zaužívanúprax. Prečo to všetko robil? Nebol to najistejší spôsob, ako všetkých presvedčiťo tom, že Mesiášom nie je?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som presvedčený, že tým sledoval iný cieľa ten stručne zhrnul v tomto verši: „Kto vidí mňa, vidí Otca.“ (Jn14,9). Všetky tieto veci robil preto, aby ľuďom ukázal charakter Otcav nebi. Nie však Otca, ktorý odsudzuje, a ktorý nedáva novú šancu. NieOtca, ktorý trestá, vyžíva sa v tom, ako na ľudí zosiela chorobya utrpenie. Nie Otca, ktorý povýšil sabat (zákon) nad človeka. Nie Otca,ktorý je ako bachar s obuškom pripravený zmlátiť vinníka. Ale Otca, ktorýmiluje. Dobrého Otca.

Prišiel zjaviť Otca ako starostlivého pastiera,ktorý zanechá 99 oviec a vydá sa hľadať práve tu jednu stratenú. Prišielzjaviť Otca, ktorý čaká svojho strateného syna a prijíma ho a objímapráve takého špinavého, aký prichádza. Prišiel zjaviť Otca, ktorý vyslobodzuječloveka z jeho chorôb, utrpenia, pút hriechu a démonických poviazaní.Prišiel zjaviť Otca, ktorý ponúka nový začiatok – život Božieho syna či dcéry,ktorý ponúka odpustenie, spásu, večný život, uzdravenie a oslobodenie.Prišiel zjaviť Otca, ktorý slabých, krehkých, nešťastných a hriešnych ľudíprijíma za svojich. A napokon zjavil Otca, ktorý kvôli nám posielavlastného Syna na kríž, aby zaplatil náš dlh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre mnohých ľudí (a kedysi aj mňa) je ťažképochopiť bližšie myšlienku o tom, že Boh je Otec. Mnoho otcov zlyhalo vosvojej misii otca – buď neboli pri svojich rodinách prítomní, odišli, nemaličas, boli závislí alebo násilníci. Ako teda možno veriť v milujúceho Otcav nebi, keď ten ľudský je jeho presný opak?

Medzi nami a Otcom však stojí jedna veľkáprekážka, a tou je hriech. Hriech je to, čo nám bráni prísť k Bohu,bráni nám prijať plnosť jeho požehnania, komunikovať s ním, byť mu blízko.Je to niečo, čo nám bráni byť šťastnými. Prečo? Lebo Boh je dokonalý, je svätýa v ňom nie je nijaké zlo, nijaký hriech. Prijať hriech by znamenalopre Boha akceptovať zlo, ktoré on nestvoril a nikdy pre človekanezamýšľal. Medzi Otcom a hriechom nebude nikdy uzatvorené prímerie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Človek nikdy nebol schopný odčiniť svoje hriechy. A nieje ani dnes a to aj napriek tomu, že sa o to mnohí snažia. A takOtec poslal svojho Syna, aby zaplatil náš dlh namiesto nás – aby na krížisvojou smrťou zaplatil každý jeden hriech, ktorého sa človek môže len dopustiť.Písmo vraví, že odplatou hriechu je smrť (Rim 6,23), a tú Ježiš prijalnamiesto nás. Môžem parafrázovať známy výrok z Písma (Jn 3,16): „Veď Otecmiloval Teba a mňa natoľko, že poslal svojho milovaného Syna, aby smenemuseli zomrieť, ale mohli mať večný život.“ Ježiš je ten, kto svojím krížom a preliatoukrvou otvoril cestu k Otcovi. Doslova a do písmena sa stal cestou k Otcovi(Jn 14,6).

Máme priamy prístup k Otcovi skrze Ježiša.Môžeme mu otvoriť svoje srdce, vyznať hriech, odovzdať mu svoj život, urobiťpokánie, prijať spasenie a odpustenie. Môžeme sa stať Božími deťmi, novýmčlovekom, začať znovu a inak. Náš Otec v nebi o nás rozhodnestojí a nezavrhne nás. Rozhodnutie, či chceme ísť touto cestou, je však nanás.

O tomto rozhodnutí bližšie v budúcom článku.

Michal Sedláček

Michal Sedláček

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pele-mele zo života... Zoznam autorových rubrík:  Strasti sociálneho pracovníkaVieraPolemikaPolitika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu