Otec I.

Autor: Michal Sedláček | 9.10.2008 o 22:28 | Karma článku: 5,93 | Prečítané:  1076x

Jeden zo základných pilierov kresťanstva, ktorý kresťanstvo odlišuje od iných vyznaní, je idea Boha ako Otca. Kresťanstvo podobne ako iné náboženstvá opisuje Boha prívlastkami ako „všemohúci“, „vševedúci“, „svätý“, „spravodlivý“; ale ide ešte ďalej, nazýva Boha Otcom.

 internet

Kde sa táto „doktrína“ vzala? Kde kresťania prišli na to, že si z Boha môžu spraviť Otca? Kresťanstvo ako také má hlboké korene v židovstve, ale ani Židia nezvykli volať Jahveho Otcom. Myslím, že správna odpoveď znie takto : s týmto zjavením Božieho otcovského srdca prišiel sám Ježiš. Rád by som v tomto prvom diele pripojil svoje osobné svedectvo.

 

Môžem úprimne povedať, že som dostal poctivú kresťanskú výchovu. Keď som bol malý „prcek“, mamina mi čítala biblické príbehy o Mojžišovi. Keď som bol už starší, čítal som životopisy veľkých katolíckych svätcov (František z Assisi, Ján z Boha, atď.) i protestantských osobností (Martin Luther, John Wesley). Chodil som pravidelne do kostola, od svojich štyroch rokoch miništroval, stávalo sa, že som i dva razy denne zavítal na omšu, každý týždeň na spoveď a to nie preto, že by som musel, ale preto, lebo som chcel. Kostol bol môj domov, niečo, s čím som sa identifikoval, kam som patril. Cítil som sa tam dobre, ako doma. Boli odtiaľ moji kamaráti, začala sa tam moja hudobná „kariéra“. Keď som mal 15 rokov, vydal som svoj život Kristovi a bol naplnený Božím Duchom. No napriek tomu bol Boh Otec niekto pre mňa dosť vzdialený, niekto neosobný, kto ma skôr potrestá, zatratí, kto nemá súcit ani pochopenie. Samozrejme, nikdy som takéto niečo neodvážil vysloviť, veď som sa snažil predsa veriť v Boha lásky a takéto myslenie mi prišlo ako rúhanie. Ale faktom je, že som to tak vo svojom vnútri cítil. Mal som pocit, že sám seba presviedčam o tom, že Boh predsa musí byť Láska. A nech som sa snažil, ako som len chcel, vždy som v niečom zlyhal, cítil sa nedokonalý a nehodný. V mojom myslení som nikdy nebol pre Boha dosť dobrý.

 

Verím, že môj pohľad na Boha bol hlboko ovplyvnený vzťahom s vlastným otcom. Dlhé roky som s ním nežil, odišiel, keď som mal tri roky. A vďaka Bohu, že odišiel, pretože to bol hulvát a násilník. Vlastne žiaden vzťah ani nebol. V mojom vnútri som cítil prázdnotu: kde je otec, keď sa chcem porozprávať? Kde je otec, keď niečomu nerozumiem? Kde je otec, keď potrebujem rozobrať chlapské veci? Kde je? Moja jediná silnejšia spomienka naňho bola práve taká, ako ubližuje mojej mame. Takýto bol môj obraz otca: násilník, ktorý ubližuje mojej mame; človek, ktorý tu nikdy nie je, keď ho potrebujem. Človek, ktorý síce býva v tom istom meste, ale neprejavuje o mňa žiaden záujem. Ako som mal veriť v milujúceho Otca v nebi, keď ten môj pozemský bol taký, aký bol? Moja mamina je skvelá žena. Ale chalan – teenager predsa len potrebuje vzor otca, vzor muža.

 

Pred nejakým časom, bolo to už asi 7 rokov po tom, ako som vydal svoj život Pánovi Ježišovi, som sedel znechutený na posteli, mal som pocit, že všetko, čo robím, nemá zmysel, je to o ničom, neprináša to žiadne ovocie. Veci, do ktorých som vrážal celú svoju energiu, nefungovali, ako som si predstavoval. Ba naopak, ako keby sa všetko rúcalo a ja som to nemohol nijak ovplyvniť. Mal som silný pocit, že tá moja viera akosi nefunguje, že nevidím jej žiadny reálny dopad v mojom živote. Áno, cítil som sa celkom šťastný, no napriek tomu večne reptajúci, negativistický, pesimistický, zle naladený. Za všetkým som hľadal niečo zlé, ako keby som žil v neustálej tme. V takomto rozpoložení som si povedal, že už nemá význam sa o nič snažiť. Načo? A ako je vôbec možné, že toto prežívam? Nesľubujú kazatelia plnosť požehnania zo života s Kristom? Kde je radosť? Kde je nadšenie? Kde je tá sloboda?! Cítil som prázdnotu a túžil som, aby bola zaplnená. Znovu sa vynorila otázka, tento raz však nasmerovaná na Boha: kde si, Otec, keď potrebujem povzbudiť a poradiť? Kde si, keď Ťa potrebujem? A ako som tak sedel na posteli, modlil som sa: „Bože, Biblia Ťa nazýva Otcom. Chcel by som zažiť, že si mojím Otcom, že ma miluješ. Chcel by som, aby si ma Ty učil ako svojho syna. Som už unavený zo všetkých bojov, rád by som bol skrátka iba v Tvojej prítomnosti, tešil sa z nej, prijímal od Teba silu a radosť. Daj mi milosť. Som už z toho všetkého znechutený. Chcem žiť to všetko, o čom čítam v Biblii.“

 

Spočiatku sa nič nestalo. Prešlo niekoľko dní. A ani som vlastne nečakal, že by sa niečo mohlo stať. No stalo sa. Bola to moja tretia najsilnejšia skúsenosť s Bohom (po odovzdaní života Kristovi a prijatí krstu Duchom Svätým). Niečo sa vo mne zlomilo. Niekde veľmi hlboko vo mne. Zrazu som vedel, že Boh je mojím Otcom. Nemusel som sám seba o tom presviedčať, nemusel som sa na nič hrať. Už som necítil ten tlak stále niečo pre Boha robiť, necítil som už viac to odsúdenie kvôli mojim zlyhaniam. Skrátka som vedel celou svojou bytosťou, každou svojou bunkou, že som Božím synom, On je mojím Otcom, ktorý ma miluje, ktorý ma pozná, ktorý pripravil úžasné veci. Nemusel som si tĺcť hlavu o múr a presviedčať sám seba o Božej láske. Nemusel som robiť žiadne meditácie, ani hľadať nejakú zázračnú mystickú skúsenosť.  Iba som ho poprosil o to, aby som ho spoznal ako SVOJHO Otca.

 

Veľmi silné to bolo pre mňa v tom, že ja, ktorý som nemal otca, som v Bohu našiel svojho Otca. Nevedel som ani nájsť tie správne slová v modlitbe, už som ani necítil tlak stále niečo hovoriť. Skrátka som sedel v prítomnosti svojho Otca a tešil sa z nej. Alebo som ho chválil. Mal som pocit, že celý môj život sa zmenil: vykročil som z temnoty do svetla. Cítil som sa neuveriteľne slobodný od všetkých tlakov, znechutenia, problémov, ktorým som čelil. Nie žeby som o nich nevedel, ale nedeptali ma. Bol som slobodný, uzdravený z horkosti, zloby, neodpustenia voči ľuďom z minulosti, ktorých som predtým nemohol ani cítiť. Cítil som sa ako nový človek. Vedel som, že som našiel Otca, že som našiel svoj domov uňho. S ním v nebi. Všetky tie veci, o ktorých som roky počúval, už neboli teóriou, ale praxou – realitou.

 

Ako som už písal, bol som negativistický človek. Vždy som videl skôr to zlé, než dobré. Vždy som zvažoval skôr negatívnu stránku veci, ako dobrú. Moje zmýšľanie bolo však tiež premenené. Začal som pozerať na ľudí inak ako predtým: zrazu som videl to, čo som predtým výdatne ignoroval. Namiesto slov odsúdenia som povzbudzoval, namiesto večného pesimizmu a neviery začal hľadieť na veci vo viere a v nových perspektívach. Možno to všetko znie ako báchorka, ale pre mňa to bola neskutočne veľké zmena. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, o čom hovorím. Tento proces nie je u konca, ale je naštartovaný.

 

Preto verím, že poznanie Boha ako Otca, spoznanie jeho milosti a lásky, je kľúčovou vecou pre skutočne požehnaný život. Bez poznania jeho milosti a prijatia máme často sklony z kresťanstva robiť iba prázdne farizejské náboženstvo, ktoré je len o zákazoch a príkazoch. Vytráca sa podstata. A to je tá, že vďaka Kristovi sme Božie deti, sme adoptovaní synovia a dcéry nebeského Otca, Pána pánov a Kráľa kráľov. A že táto pravda nie je iba teoretickou doktrínou, ale skutočnou realitou, ktorú môžeme zažiť a ktorá mení naše životy. Bez poznania Boha ako Otca sa ho môžeme báť, môžeme mu slúžiť, môžeme sa veľmi snažiť, ba môžeme ho aj uctievať, ale len ťažko ho môžeme milovať, môžeme prežiť svoj život vo vedomí toho, že sme kráľovské deti. Bez poznania jeho otcovského srdca budeme žiť v strachu a bez istoty toho, že náš domov je po jeho boku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Budúcnosť poslancov Fica a Kaliňáka je v parlamente neistá. Zatiaľ nemajú ani asistentov

Ficovi kedysi asistoval Határ z údajného spisu SIS Gorila.

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.


Už ste čítali?