O kázaní

Autor: Michal Sedláček | 23.11.2008 o 18:35 | Karma článku: 7,47 | Prečítané:  1037x

Ježišov spôsob kázania veľmi dobre vystihujú tieto verše (Mt 7,28 – 29):   Keď Ježiš skončil tieto reči, zástupy žasli nad jeho učením, lebo ich učil ako ten, čo má moc, a nie ako ich zákonníci.

 internet

Dokážem si predstaviť, že Ježiš musel byť veľmi charizmatický učiteľ. Slovo, ktoré učil, muselo zasahovať srdcia jeho poslucháčov. A to až tak, že zástupy žasli. Asi im celkom vyrážal dych tým, čo hovoril – kázal o veciach života spôsobom, ktorým jeho poslucháči mohli rozumieť. Hovoril o tom, čo potrebovali počuť – o pokání, o viere, o Kráľovstve, o naplnení Zákona v láske, o novej šanci, o tom, ako žiť... Presný opak od kázní, ktoré počúvali Židia v synagóge. Navyše jeho kázne neboli len teóriou – sprevádzali ich znamenia a manifestácia Božej moci.

Je zaujímavé a zároveň smutné, ako sa história opakuje. Myslím, že keby Ježiš prišiel dnes, čelil by rovnakému problému, ako pred dvetisíc rokmi v Palestíne. Kresťanská cirkev (bez rozdielu denominácií) dnes často ide veľmi úspešne v šľapajach zákonníkov Ježišových čias. I dnes mnoho služobníkov káže spôsobom, ktorý neoslovuje ich poslucháčov. Pochopte ma správne, nie som proti teológii. Ale často krát sa káže všetko možné, len nie živé Božie slovo v moci.

Prečo to tak je? Napadajú ma tri základné dôvody:

  1. Vždy je tu riziko, že sa bude kázať niečo iné, než Božie slovo. Ľudské mudrlanstvo, prekrútené výklady Písma, viera, ktorá síce vyzerá zbožne, ale nemá nič spoločné s biblickou vierou.
  2. Z kázaného slova sa urobí intelektuálne cvičenie, ktoré myseľ môže spracovať, avšak nijako neoslovuje vnútro človeka, nevedie ho k zmene, k rastu (osobne som presvedčený, že tieto dva prvé body boli diagnózou zákonníkov Ježišovej doby).
  3. Kazateľovi chýba pomazanie, teda zmocnenie Božím Duchom k efektívnemu kázaniu.

Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst (Mt 4,4). Takéto slovo kázal Ježiš – slovo, ktoré nasýtilo hlad vo vnútri človeka. A takéto slovo musíme kázať aj my. Pokiaľ nebudeme kázať slovo, ktoré vstúpi do srdca človeka (a to sa bez Božej moci a pomazania nedá), kostoly a cirkevné budovy budú čoraz viac prázdne. (Nemyslím tým to, aby sa cirkev nejako podriaďovala tendenciám týchto dní a kázala to, čo nebude konfrontačné a bude v súlade s trendmi dnešnej doby.)

Je to teda výzva pre nás, kresťanov, aby sme v prvom rade otvorili srdcia Božiemu Duchu a nechali sa ním použiť. Aby sme nekládli dôraz na formu, nerobili zo živého ohlasovania nudné tézy vytrhnuté z kontextu života. Je to volanie, aby sme túžili po Božej moci a pomazaní, aby sme spoliehali na Pána a nie na ľudské ťahy. Pretože kázanie môže akokoľvek prepracované, ale ak nie je z Božej moci, je stratou času.

Lebo ako spŕchne z neba dážď a sneh a nevráti sa ta, ale opojí zem, zúrodní ju, dá jej klíčiť a dá semä na siatie a chlieb na jedlo: tak bude moje slovo, ktoré mi vyjde z úst, nevráti sa ku mne naprázdno, ale urobí, čo som si želal, a vykoná, na čo som ho poslal. (Iz 55,10 – 11).

Lebo živé je Božie slovo, účinné a ostrejšie ako každý dvojsečný meč; preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje myšlienky a úmysly srdca. (Žid 4,12)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Budúcnosť poslancov Fica a Kaliňáka je v parlamente neistá. Zatiaľ nemajú ani asistentov

Ficovi kedysi asistoval Határ z údajného spisu SIS Gorila.

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.


Už ste čítali?