Stvor si svojho boha

Autor: Michal Sedláček | 5.12.2008 o 23:23 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  1887x

V jednom časopise – nepamätám si už v ktorom – som raz čítal rozhovor so známym a kontroverzným českým sexuológom Dr. Radimom Uzlom. Redaktor sa ho v závere interview spýtal, či verí v Boha. Odpovedal: „Áno, ale určite nie v toho rímskokatolíckeho.“

Keď sa dnes spýtate bežných ľudí, či veria v Boha, väčšina vám odpovie kladne. Veria v neho nielen návštevníci cirkví, ale aj ľudia, ktorí s cirkvou nemajú nič spoločné. Veria v boha, ktorého možno nevedia bližšie zadefinovať ani pomenovať, ale jednoducho prijímajú fakt, že nad nami je nejaká „sila“, ktorá to tu všetko dala do pohybu. Som kresťan a tak moja predstava Boha je dosť jasná. Rád by som zdôraznil, že nemám nič proti tým, ktorí túto predstavu nemajú. Každá ľudská bytosť má svoju dôstojnosť a hodnotu. Ďalšia kategória sú tí, ktorí majú svoju predstavu boha dosť jasnú, no odlišnú od „klasického chápania“. O nich neskôr.

„Kresťanský“ Boh je pre mňa v prvom rade Boh osobný. Viera pre mňa neznamená zvyk chodiť do kostola, pretože sa to patrí, nejaké tajomné rituály či mágiu... A ani si nemyslím, že byť veriacim znamená byť rigidným, nudným či automaticky pokrytcom (nie vo väčšej miere ako u ľudí mimo cirkvi – už teraz sa teším na tie „príjemné reakcie“, ktoré sú pod každým článkom a snažia sa ma presvedčiť o tom, že ním už z princípu musím byť, lebo veď všetci kresťania sú iba pokrytci). Vzťah s Kristom je niečo, čo ma posúva, mení moje videnie sveta, mení mňa samého a je pre mňa motorom ísť ďalej. Je to vzťah, obojstranná komunikácia (a zasa ďalšie „príjemné komentáre“). Nie vždy s ním dokážem držať krok.

Teraz však k spomínanej kategórii ľudí, ktorí majú svoju predstavu Boha veľmi svojráznu a veľmi ďalekú nejakému náboženstvu. Ich boh je často „dobrý strýčko“. Je to niekto, kto ťa potľapká po pleci, nech urobíš sebe väčšiu blbosť. Boh veľmi tolerantný, chápavý a najmä nekonfliktný, nemajúci žiadne nároky. Nie je to boh, ktorý by sa ti nejako extra staral do svedomia. Väčšinou ti všetko odobrí. Ísť si za svojím cez mŕtvoly? V pohode. Byť egoista? Jasné, veď boh nechce, aby som sa trápil. Potraty? Žiaden problém, slobodná vôľa nám od neho daná. Sex na jednu noc? Neva. Cirkev? Fuj, veď boh sám s tým nemá určite nič spoločné. Okultizmus a mágia? Jasan, veď aj boh patrí do kategórie neznámych síl.

Máme slobodu vyznania a som rád, že každý má slobodu veriť v to, čo chce. No predsa sa len nezbavím pocitu, že takýto boh je o ničom. Je veľmi populárny – ostatne ako všetko, čo si človek stvoril sám a čo mu necháva priestor k tomu, aby konal nezávisle podľa svojej chuti. Ten kresťanský Boh totiž takéto veci neumožňuje. Mnohé jeho rozhodnutia sú veľmi nepopulárne a až príliš náročné.

PS: Boh s B – kresťanský Boh, boh s b – bližšie nešpecifikovaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Budúcnosť poslancov Fica a Kaliňáka je v parlamente neistá. Zatiaľ nemajú ani asistentov

Ficovi kedysi asistoval Határ z údajného spisu SIS Gorila.

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.


Už ste čítali?