Stvor si svojho boha

Autor: Michal Sedláček | 5.12.2008 o 23:23 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  1893x

V jednom časopise – nepamätám si už v ktorom – som raz čítal rozhovor so známym a kontroverzným českým sexuológom Dr. Radimom Uzlom. Redaktor sa ho v závere interview spýtal, či verí v Boha. Odpovedal: „Áno, ale určite nie v toho rímskokatolíckeho.“

Keď sa dnes spýtate bežných ľudí, či veria v Boha, väčšina vám odpovie kladne. Veria v neho nielen návštevníci cirkví, ale aj ľudia, ktorí s cirkvou nemajú nič spoločné. Veria v boha, ktorého možno nevedia bližšie zadefinovať ani pomenovať, ale jednoducho prijímajú fakt, že nad nami je nejaká „sila“, ktorá to tu všetko dala do pohybu. Som kresťan a tak moja predstava Boha je dosť jasná. Rád by som zdôraznil, že nemám nič proti tým, ktorí túto predstavu nemajú. Každá ľudská bytosť má svoju dôstojnosť a hodnotu. Ďalšia kategória sú tí, ktorí majú svoju predstavu boha dosť jasnú, no odlišnú od „klasického chápania“. O nich neskôr.

„Kresťanský“ Boh je pre mňa v prvom rade Boh osobný. Viera pre mňa neznamená zvyk chodiť do kostola, pretože sa to patrí, nejaké tajomné rituály či mágiu... A ani si nemyslím, že byť veriacim znamená byť rigidným, nudným či automaticky pokrytcom (nie vo väčšej miere ako u ľudí mimo cirkvi – už teraz sa teším na tie „príjemné reakcie“, ktoré sú pod každým článkom a snažia sa ma presvedčiť o tom, že ním už z princípu musím byť, lebo veď všetci kresťania sú iba pokrytci). Vzťah s Kristom je niečo, čo ma posúva, mení moje videnie sveta, mení mňa samého a je pre mňa motorom ísť ďalej. Je to vzťah, obojstranná komunikácia (a zasa ďalšie „príjemné komentáre“). Nie vždy s ním dokážem držať krok.

Teraz však k spomínanej kategórii ľudí, ktorí majú svoju predstavu Boha veľmi svojráznu a veľmi ďalekú nejakému náboženstvu. Ich boh je často „dobrý strýčko“. Je to niekto, kto ťa potľapká po pleci, nech urobíš sebe väčšiu blbosť. Boh veľmi tolerantný, chápavý a najmä nekonfliktný, nemajúci žiadne nároky. Nie je to boh, ktorý by sa ti nejako extra staral do svedomia. Väčšinou ti všetko odobrí. Ísť si za svojím cez mŕtvoly? V pohode. Byť egoista? Jasné, veď boh nechce, aby som sa trápil. Potraty? Žiaden problém, slobodná vôľa nám od neho daná. Sex na jednu noc? Neva. Cirkev? Fuj, veď boh sám s tým nemá určite nič spoločné. Okultizmus a mágia? Jasan, veď aj boh patrí do kategórie neznámych síl.

Máme slobodu vyznania a som rád, že každý má slobodu veriť v to, čo chce. No predsa sa len nezbavím pocitu, že takýto boh je o ničom. Je veľmi populárny – ostatne ako všetko, čo si človek stvoril sám a čo mu necháva priestor k tomu, aby konal nezávisle podľa svojej chuti. Ten kresťanský Boh totiž takéto veci neumožňuje. Mnohé jeho rozhodnutia sú veľmi nepopulárne a až príliš náročné.

PS: Boh s B – kresťanský Boh, boh s b – bližšie nešpecifikovaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?