Poľovačka na biskupa

Autor: Michal Sedláček | 27.2.2009 o 13:03 | (upravené 19.8.2014 o 14:49) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  1323x

Je až komické, aké „pozdvižení" dokáže spôsobiť akýkoľvek politický výrok akéhokoľvek predstaviteľa tej či onej cirkvi. Naposledy to bol práve banskobystrický diecézny biskup Baláž, ktorý si dovolil vo svojej kázni poukázať na určité morálne princípy, ktoré cirkev hlása. A ajhľa, podľa mnohých spáchal neodpustiteľný hriech. Svoj nos do politiky pchať určite nemá. Som len zvedavý, či by toto isté o ňom mnohí povedali v deväťdesiatych rokoch.

Osobne považujem všetku snahu vykázať cirkev na okraj spoločnosti za prejav faktu, že slovenská demokracia nie je zďaleka taká „v poho", ako sa navonok môže zdať. A o to smutnejšie je, že podobný názor zastávajú nielen ľudia, u ktorých akýkoľvek cit pre demokraciu možno ihneď vylúčiť, ale i osobnosti, ktoré inak všetko svojou energiou bojujú za to, aby na Slovensku reálna demokracia existovala.

Som toho názoru, že myšlienka vykázať cirkev do jej chrámov a  budov znie síce pekne, ale je totálne scestná. Neviem, či je dedičstvo komunizmu, alebo akýsi neustály strach, že cirkev bude moc zneužívať. No tiež si myslím, že prepojenie oltára a trónu dnes už celkom reálne nebude. Avšak, akýsi mýtus o farároch bažiacich po moci a nadvláde nad celým svetom stále pretrváva (bola by z toho celkom fajn konšpiračná teória, konkurujúca tým sionistickým).

Ježiš volal svojich nasledovníkov, aby boli svetlom sveta a soľou zeme. Volal ich, aby menili spoločnosť, v ktorej žili. On sám hovoril nielen o náboženských otázkach, ale vyjadroval sa k tomu, čo sa v spoločnosti dialo (podobne ako proroci v Starej zmluve). Nechcel vytvoriť sektu ani žiadnu elitnú spoločnosť uzavretú do seba. Chcel, aby jeho nasledovníci boli kvasom. Nechcel len vytvoriť nejaký „ostrovček šťastia" uprostred chaosu - chcel, aby jeho učeníci menili svet naokolo seba - a to aj (a nielen) prinášaním hodnôt, ktoré on sám hlásal.

Ak spoločnosť potrebuje cirkev v oblasti sociálnej a charitatívnej, alebo oceňuje jej pomoc pri prírodných katastrofách, či pri humanitných misiách v treťom svete, nevidím jediný dôvod, aby ju vykazovala do kúta a brala jej právo vyjadriť svoj názor, čo sa týka aj iných oblastí spoločenského života. Ak sa dnes k hocijakej otázke môže beztrestne vyjadrovať ktokoľvek - ba aj tí najväčší tupci, ktorí tomu vôbec nerozumejú - a nikto ich za to nevláči novinami, ani im neuberá ich právo vyjadriť sa, nemalo by sa tento postup realizovať ani vo vzťahu k cirkvi. Veď o tom toľko ospevovaná demokracia je, nie? Ak rôzne firmy lobujú za svoje zisky, ak rôzne združenia lobujú vo svoj prospech, prečo nemôže cirkev bojovať za to, čo uznáva za správne? A to aj v oblasti politickej? Prečo ostatní môžu a ona nie? A ak je aj biskup verejná osobnosť, znamená to, že svoj názor nemôžu vyjadriť ani herci? Celý tento útok je fraška ako obvykle.

Napadá ma ešte jedna vec. Vážim si biskupa Baláža za jednu vec: napriek tlaku, ktorý dnes existuje, sa rozhodol pomenovať veci tak, ako ich vidí. Z môjho pohľadu pomenoval správne čierne čiernym a biele bielym. Som rád, že sa stále nájdu ľudia ochotní ísť proti prúdu a odhaľovať veci také, aké skutočne sú. Som rád, že nájdu služobníci, ktorí sú verní tomu, čo od Boha prijali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?