Hľadá sa chrbtová kosť

Autor: Michal Sedláček | 27.5.2009 o 9:57 | (upravené 19.8.2014 o 14:43) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  683x

Medzi mojimi vrstovníkmi - vysokoškolákmi - je vo „vysokom množstve" prítomný totálny odpor voči súčasnej vláde. Všetci hromadne kupujú .týždeň a SME, uverejňujú na facebooku statusy plné znechutenia z politických opatrení koalície, hromadne podporovali Ivetu Radičovú a spisujú petície za odstúpenie toho či iného papaláša. Súčasná vláda je pre nich to najväčšie zlo v celom vesmíre a všetci by radi pri moci videli pravicu, než súčasnú garnitúru.

Hneď v úvode napíšem, že nie som fanúšik súčasnej vlády. Ani ideovo - programovo (možno až na niektoré drobnosti), a nežeriem ani osobnosti, ktoré ju predstavujú. Ba vo väčšine názorov a pocitov sa s mojimi známymi zhodnem. Nevolil som žiadnu stranu zo súčasnej koalície. A ani nebudem (ak vôbec voliť budem). Čoraz viac mám pocit, že nech je pri „kormidle" ktokoľvek, politika je iba špinavá hra. Prázdna fráza? Nie, sami posúďte.

Ktorýsi známy sociológ - zabite ma, neviem jeho meno - kedysi povedal, že politických aktérov spája iba jedna vec: túžba po moci. Chudák, možno ani netušil, akým je prorokom. Dnes sa na Slovensku totiž nerobí „principiálna politika" - hoci sa to toľko razy nahlas zveličuje. Nerobí ju ani koalícia, ba ani toľko velebená opozícia. Prečo?

Príde mi ako absolútne choré, že ľudia, ktorí sa totálne neznášajú, posielajú sa navzájom do basy, hovoria o sebe ako o zlodejoch, kriminálnikoch a tunelároch, organizujú tlačovky, na ktorých púšťajú do sveta neuveriteľné klamstvá s pachuťou žlče, a štvú proti sebe (áno, reč je hlavných rivaloch politickej scény), potom nenápadne začnú do sveta vypúšťať informácie, že by si predsa len za akýchsi okolností dokázali predstaviť spolu sedieť vo vláde. Samozrejme, na počiatku je v tom veľa „ale": najprv Dzurinda preč, potom Mikloš, potom Fico, Kaliňák, Maďarič... Rozbieha sa veľká politická hra a hľadajú sa toľko potrebné argumenty, ako zdôvodniť zmenu kurzu, aby to občan - volič bol schopný prežuť a zožrať. Veď ako vysvetliť, že tí, ktorých sme označovali za najväčšiu pohromu pre Slovensko a najhorších grázlov, sú teraz naši kamaráti a chceme spolu vládnuť? A aj tak už pomaly tušíme, ako to dopadne.

Ak jedna strana o druhej (a druhá o prvej) tvrdí, že tí druhí sú klamári a zlodeji, tak tými klamármi a zlodejmi neprestanú byť ani mávnutím čarovného prútika po parlamentných voľbách. Zlodej zlodejom zostáva, starého psa „novým kouskům nenaučíš" a tak mi nejde do hlavy, ako je možné, že zrazu tu nebude žiaden problém a hurá, naši rozhádaní politici budú budovať krajinu. Mňa je úprimne absolútne jedno, že jeden koaličný partner robí ostudu druhému, sú mi absolútne ukradnuté argumenty o stabilite širokej koalície a pod. Je to skrátka ohromná špinavosť.

Nie, ono to skutočne nie je o hodnotách, ani o toľko deklarovaných princípoch. Nejde tu ani o pravicové, a ani o ľavicové videnie sveta. A už vôbec tu nejde o občana - voliča. Ide len o moc. Rozdeliť a panovať. Opozícia sa už ani nevie dočkať toho, aby Smer - SD o niektorých opozičných stranách uvažoval ako o budúcich partneroch. A to je prachsprostá zrada vlastných voličov (ktorí im dali hlasy práve preto, aby tu nevládla taká koalícia, aká vládne) a potvrdenie toho, že chrbtová kosť sa u našich politikov z každého spektra stráca.

A čo napísať na záver? Je mi z toho na tyčku. To je skrátka mafia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?